Piątek, 29 Marzec 2024 r. ,   Wiktora, Wiktoryny, Eustachego

Infekcje intymne – o co chciałabyś zapytać swojego ginekologa?

   6

Wokół infekcji intymnych narosło wiele mitów. Może dlatego, że z tego rodzaju infekcjami wiele kobiet zgłasza się bardzo późno. 

Czy to prawda, że infekcje intymne grożą tylko młodym kobietom?

Na infekcje intymne w tym samym stopniu narażone są młode kobiety często uprawiające seks, jak również kobiety w okresie klimakterium. Te ostatnie narażone są na te infekcje nawet bardziej. Ma to związek ze spadkiem poziomu estrogenów w organizmie. Kobiety w okresie menopauzy, które chcą zmniejszyć ryzyko zachorowania na infekcje intymne po konsultacji ze swoim ginekologiem mogą zdecydować się na hormonalną terapię zastępczą. 

Dlaczego z objawami infekcji intymnej powinnyśmy zgłosić się do ginekologa?

Infekcja intymna może mieć charakter bakteryjny lub grzybiczy. Stosowanie na własną rękę preparatów dostępnych w aptece bez recepty dopuszczalne jest tylko na przykład wtedy, kiedy przebywamy na urlopie i mamy trudności z dostępem do ginekologa. W każdej innej sytuacji musimy umówić się na wizytę. Innego leczenia wymagają infekcje bakteryjne, a innego te o charakterze grzybiczym. Przyjmując preparaty na własną rękę utrudnimy postawienie właściwej diagnozy. 

Czy prawdą jest, że przy infekcjach intymnych leczeniu musi się poddać także nasz partner?

Nie wszystkie infekcje intymne przenoszą się drogą płciową. W przypadku infekcji, które nie przenoszą się drogą płciową nie ma potrzeby, aby leczył się również nasz partner. Oboje partnerów musi być leczonych w przypadku zakażenia rzęsistkiem lub rzeżączką. Nasz partner będzie musiał poddać się leczeniu także wtedy, kiedy cierpimy z powodu nawracającej grzybicy pochwy. 

Czy w trakcie kuracji można współżyć?

Na czas leczenia powinnyśmy powstrzymać się od współżycia. Jest to konieczne nawet wtedy, kiedy infekcja, która nas dopadła nie jest zaraźliwa. Współżycie podczas kuracji może pogłębić stan zapalny i sprawić, że wyleczenie infekcji będzie trwało dłużej. 

Jakie probiotyki ginekologiczne warto stosować?

Po wyleczeniu infekcji intymnej powinnyśmy sięgnąć po probiotyki ginekologiczne w formie dopochwowych globulek. Profilaktycznie lepiej sprawdzają się te, które mają postać kapsułek. Zadaniem jednych i drugich jest budowa dobrej flory bakteryjnej.



Kościec zasobny jest w ponad 99% ustrojowego wapnia i około 80% fosforanów. W przypadku ubogiej podaży soli mineralnych bądź też ich zaburzonego przyswajania, regulowanie stężeń najważniejszych dla kośćca pierwiastków, odbywa się w płynie pozakomórkowym oraz w surowicy w momencie...
Atakują coraz częściej, a za ich rozwój odpowiada wiele czynników. Choroby stawów mogą być spowodowane zarówno czynnikami genetycznymi, jak i zmianami hormonalnymi. Często za ich pojawienie się odpowiada styl życia chorego. Ryzyko zachorowania znacznie zwiększa siedzący tryb życia...
Nadent to centrum stomatologiczne zlokalizowane przy ul. Henryka Sienkiewicza, we Wrocławiu. Dla kliniki tej zdrowy uśmiech to podstawa, dlatego oferuje swoim pacjentom szereg bezpiecznych usług, z użyciem jedynie nowoczesnych technologii i profesjonalnej wiedzy specjalistów. W ofercie...