Czwartek, 28 Styczeń 2021 r. ,   Radomira, Walerego

Młody lekarz

   9
Co roku w Polsce przybywa spore grono Młodych Lekarzy, świeżo po ukończonej, wybranej przez siebie specjalizacji. Droga do uzyskania tytułu pełnoprawnego lekarza jest godna podziwu, ale zarazem trudna, męcząca i wielokrotnie wyboista. Młody Lekarz musi zmagać się z własnymi słabościami, rezygnować wielokrotnie z potrzebnych godzin snu, życia prywatnego, cały czas pochłaniać kolejne tomy wiedzy medycznej i śledzić najnowsze światowe osiągnięcia z wielu gałęzi medycyny. Dodatkowo musi nauczyć się tak bardzo ważnego w tym zawodzie, dystansu do tego, czym się zajmuje, racjonalizmu, umiejętności pozostawienia za drzwiami sali operacyjnej, buzujących emocji. Bardzo odpowiedzialny zawód, do jakiego został powołany, cały czas już teraz będzie wiązał się z poważnymi wyborami oraz ich konsekwencjami. 

Na pierwszym miejscu będzie dobro pacjenta, każdego indywidualnego przypadku klinicznego. Niedawno do prezydenta Ministerstwo Zdrowia, skierowało projekt reformy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Największym problemem kształcenia tych grup, jest niestety długotrwały proces kształcenia podyplomowego, do uzyskania dyplomu specjalisty. Kolejne problemy to brak kompletnej samodzielności zawodowej w odniesieniu do lekarza-stażysty, czy też lekarza- rezydenta, a także zauważalny już brak kadry lekarskiej, spowodowany ich liczną migracją za granicę. Planowane jest zniesienie możliwości stażu podyplomowego, tak ważnego i integralnego składnika zawodu lekarza. 

Wielu Młodych Lekarzy nie jest w stanie realizować swoich planów zawodowych, gdyż bardzo często, ciężko jest dostać się na wiele specjalizacji tj. m.in. okulistykę, dermatologię, ginekologię, położnictwo, onkologię, czy też laryngologię. Na tych specjalizacjach panuje przeważnie deficyt wolnych miejsc. Jakie alternatywne rozwiązania czekają na Młodych Lekarzy, w dzisiejszych realiach? Lekarz jest zawodem z uprawnieniami pozwalającymi na doktoryzowanie się, natomiast spora część Młodych Lekarzy decyduje się na pracę naukową. Wielu potrafi połączyć ją z zawodem praktyka, ale niektórzy ograniczają swą działalność do pracy czysto naukowej. 

Młody Lekarz zwany jest inaczej Rezydentem, czyli osobą, po ukończonych studiach medycznych, która odbyła roczny staż w szpitalu, zdała LEP, a aktualnie zdobywa specjalizację w wybranej przez siebie dziedzinie medycyny. A zatem pracuje i uczy się w szpitalu. Nowości wprowadzone w wielu szpitalach w Polsce, to tzw. system pracy równoważnej, który pozwala na wypracowanie i wdrażanie grafików w klinikach, żeby wydajnie wykorzystać obecność podczas dyżurów Młodych Lekarzy, w razie zaistniałej potrzeby.


Ocena możliwości przystosowawczych do warunków życia w określonych populacjach pradziejowych stanowi ważny element współczesnych analiz antropologicznych. Zakłócające rozwój biologiczny czynniki środowiskowe określane są przez badaczy jako morfologiczne wskaźniki stresu...
Wybielanie zębów jest tematem, który od paru ładnych lat wzbudza spore emocje. Sprzyjają temu stale widoczne reklamy w mediach - reklamy, na których widzimy jedynie śnieżnobiałe uśmiechy, oraz fakt, iż coraz większa liczba producentów specyfików wszelakich oferuje nam produkty...

Jestem pewny, że niemal każda osoba zna te krwiopijne stworzenia, występujące niemal na całym świecie. Tak komary, znienawidzone nie tylko przez ludzi, ale także i inne istoty zamieszkujące ziemię. Czemu nikt ich nie toleruje?

Ponieważ samice tych stworzeń potrzebują jej...